Bestyrelser og komitéer

Advisory board Studienævn Samarbejdsudvalget Arbejdsmiljøudvalget

Advisory board

DTU Fotonik har følgende advisory board tilknyttet:  

Fei Chen
Vice President for New Business, R&D at Haldor Topsøe A/S

Dan Birkedal
CTO at Alight Technologies A/S

Mike van der Poel
Director of New Business Venture at 3Shape A/S

Peter Ulrik Scheel
Owner, Scheel Management Consulting

Christian Rasmussen
VP of DSP & Optics at Acacia Communications, Inc.

Lone Dybdal Nilsson
VP of Biorefining & Feed App. Research, Novozymes A/S

Jacob Riis Folkenberg
Vice President Technology, FOSS A/S


Advisory board har til opgave at rådgive institutdirektør Lars-Ulrik Aaen Andersen om instituttets aktiviteter inden for uddannelse, forskning og innovation. Det består af mindst 2 og op til 6 udefra kommende repræsentanter for instituttets kerneinteressenter. Medlemmerne udpeges af institutlederen for en nærmere fastlagt periode.

Studienævn

Studienævns medlemmer:

  • Lars Dittmann (Formand, Professor)
  • Stela Canulescu (Gruppeleder, Seniorforsker)
  • Anders Clausen (Undervisningsansvarlig, Lektor)
  • Jakob Malte Skou Lindstad (Studerende) 
  • Andreas Baltzer Skov (Studerende)
  • Theodor Aksel Eidnes Andersen (Studerende)
     

 Suppleanter:

  • Axel Andreas Schmidt Haugbølle (Studerende)
  • Louise Frost (Studerende)

Gæster

  • Lars-Ulrik Aaen Andersen (Direktion) 
  • Michael Linde Jacobsen (Studieleder MSc) 
  • Henrik Wessing (Studieleder BSc)
  • Majken Martinsen (Studieadministrator)

Samarbejdsudvalget (LSU)

Ledelsesrepræsentanter
  • Institutdirektør Lars-Ulrik Aaen Andersen (formand)
  • HR Partner Rasmus Pedersen
Medarbejderrepræsentanter
  • Lektor Sanshui Xiao (repræsentant for IDA, næstformand).
  • Lektor José Soler (suppleant)
  • Professor Leif Katsuo Oxenløwe (alternate) 
  • Sektionskoordinator Maria Welling (repræsentant for HK)
  • Forskningstekniker Finn Pedersen (repræsentant for forskningsteknikere/håndværkere) 

Arbejdsmiljøudvalget (AMU)

Ledelsesrepræsentanter
  • Administrationschef Anne Mette Kristensen (arbejdsmiljøkoordinator)
  • Professor Søren Forchhammer
  • Institutdirektør Lars-Ulrik Aaen Andersen
Studenterrepræsentanter
  • William Ben Embarek
Medarbejderrepræsentanter
  • Seniorforsker Ole Bjarlin
  • Projektkoordinator Heidi Teglstrup

Arbejdsmiljøudvalgsgrupper

Safety Committee Coordinator:
Anne Mette Kristensen

Group 1 Risø (offices and labs)
Henning Engelbrecht Larsen
Ole Bjarlin
Christian Pedersen  (leader)

Group 2 Lyngby (Offices and labs not covered by group 3+4)
Heidi Teglstrup
Søren Forchhammer (leader)

Group 3 Lyngby (Laser labs)
Nika Akopian
Peter Uhd (leader)

Group 4 Lyngby (Chemistry, Glass, Draw Towers)
Jakob Janting
Christos Marcos
Kresten Yvind (leader)